Wybór odpowiedniej pilarki łańcuchowej do pielęgnacji drzew nie jest łatwy. Właściwie dobrana maszyna gwarantuje skuteczną pracę, ale także bezpieczeństwo. Czym się kierować przy wyborze pilarki łańcuchowej do gałęzi i na co zwrócić uwagę?

Pilarki łańcuchowe – jak znaleźć odpowiedni model?

Wybierając pilarkę łańcuchową, należy przede wszystkim zastanowić się, jaki będzie zakres i częstotliwość prac. Inny model sprawdzi się w przypadku wycinki lasu, a inny do przycinania gałęzi w ogrodzie. Ważne jest też doświadczenie w pracy pilarką i wiedza techniczna, a nawet możliwości fizyczne operatora.

Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę podstawowe kwestie związane z samą pilarką, takie jak:

  • Rodzaj silnika – do wyboru jest napęd spalinowy i elektryczny. Ten pierwszy zapewnia nieograniczoną pracę, a przy tym jest wyjątkowo wydajny, przez co doskonale sprawdza się do intensywnego i częstego użytkowania. Natomiast silnik elektryczny cechuje się mniejszą mocą i jest popularnym wyborem do prac przydomowych.
  • Moc – im bardziej wymagające prace, np. im większe i grubsze drewno, tym mocniejsza powinna być pilarka.
  • Długość prowadnicy – zależy od zastosowania oraz doświadczenia użytkownika. Krótka przeznaczona jest do użytku przydomowego, łatwo się nią manewruje, a praca nie jest męcząca. Długa prowadnica wykorzystywana jest do wycinki dużych drzew przez profesjonalistów.
  • Waga i wymiary – im mniejsza i lżejsza pilarka, tym łatwiej nią operować, a praca nie jest męcząca.
  • Poziom hałasu i wibracji – parametry wpływające na komfort pracy i zdrowie operatora oraz otoczenie.
  • Rodzaj uchwytu – sposób umiejscowienia rączki-uchwytu (górnouchwytowe i z rączką umieszczoną na boku).

Jaką pilarkę kupić?

Husqvarna jako lider rozwiązań profesjonalnych i do użytku przydomowego wie, jak ważne jest dostosowanie sprzętu do potrzeb, ale i umiejętności użytkownika. Firma oferuje zarówno pilarki akumulatorowe, jak i spalinowe, „przydomowe” i profesjonalne w każdej z tych grup.

Pilarka akumulatorowa do gałęzi

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe Husqvarna przeznaczone do użytku sporadycznego doskonale sprawdzą się dla posiadaczy małego lub średniego ogrodu z niewielką liczbą drzew.

Zasilane bateryjnie elektryczne pilarki do gałęzi cechują się cichą pracą i brakiem emisji spalin, przez co tworzą komfortowe warunki do pracy oraz są przyjazne dla środowiska, jak również otoczenia. Polecane są zwłaszcza do cięcia w miejscach wrażliwych na hałas.

Pilarki akumulatorowe są przyjazne dla użytkownika także z powodu ergonomicznej, lekkiej konstrukcji oraz bardzo łatwej obsługi. Zapewniają maksymalną wygodę podczas cięcia oraz swobodę ruchów, a praca nie jest męcząca. Sterowanie odbywa się za pomocą intuicyjnych przycisków. Pilarka jest łatwa w uruchamianiu (wystarczy nacisnąć przycisk), a napinanie łańcucha oraz montaż prowadnicy i piły łańcuchowej odbywa się bez użycia narzędzi (w zależności od modelu).

Niezbędną moc zapewnia wydajny akumulator litowo-jonowy 36 V, który jest kompatybilny z innymi urządzeniami Husqvarna. Pracę akumulatora maksymalnie wydłuża zaś tryb ekonomiczny savE™.

Doskonałym przykładem sprzętu, który z powodzeniem sprawdzi się podczas przycinania gałęzi jest pilarka Husqvarna T535i XP®. Niezwykle lekka (bez akumulatora, oleju i prowadnicy waży 2,4 kg), cicha (maksymalna emisja akustyczna wynosi 106 dB(A)) oraz wydajna (prędkość piły jest zbliżona do osiągów modeli spalinowych) maszyna, która sprawdzi się w użytku domowym i profesjonalnym.

Sprawdź ofertę pilarek akumulatorowych do gałęzi!

Pilarka spalinowa do gałęzi

Pilarki spalinowe Husqvarna to mocne maszyny o dużej wydajności cięcia. Sprawdzą się zwłaszcza dla sadowników, którzy mają duży obszar do obsługi i wiele drzew, a przycinanie nie jest jedynym zastosowaniem maszyny. Pilarki spalinowe są bowiem idealne do każdego rodzaju obróbki drewna i częstej pracy.

Warto podkreślić, że pilarki spalinowe Husqvarna to nowoczesne maszyny, które wyposażone są w innowacyjne rozwiązania, dzięki którym ich praca jest bardziej przyjazna dla środowiska oraz operatora. Posiadają mocne silniki X-Torq®, które zapewniają wysoką wydajność, ale jednocześnie ograniczają zużycie paliwa do 20% i zmniejszają emisję spalin do 75%.

Komfort pracy podnosi łatwy i szybki rozruch dzięki zespolonej dźwigni wyłącznika zapłonu oraz pompce paliwa. Wiele modeli posiada także funkcję Smart Start®, która zmniejsza opór linki rozrusznika nawet o 40%. Za pochłanianie wibracji i tym samym ochronę zdrowia operatora odpowiadają skuteczne tłumiki drgań LowVib®.

Konstrukcja pilarki spalinowej Husqvarna została przemyślana także pod kątem maksymalnie prostej konserwacji. Dostęp do wszystkich elementów jest łatwy, zaś system oczyszczania powietrza Air Injection wykorzystujący siłę odśrodkową wentylatora sprawia, że częste czyszczenie filtra nie jest konieczne. Ponadto funkcja ta zapewnia płynną pracę i mniejsze zużycie silnika.

Pilarka Husqvarna T435 to model o mocy wyjściowej 1.5 kW. Sprzęt służy do przycinania drzew z ziemi oraz z podnośnika. Lekkie i poręczne urządzenie zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy. Pilarka wyposażona jest w wygodny uchwyt i wyważony korpus. Posiada również wymienione wcześniej funkcje i zalety – silnik X-Torq®, łatwy dostęp do części eksploatacyjnych oraz boczny napinacz piły łańcuchowej.

Sprawdź ofertę pilarek spalinowych Husqvarna!

Profesjonalne pilarki łańcuchowe Husqvarna

W asortymencie Husqvarna dostępne są profesjonalne pilarki łańcuchowe, które dedykowane są specjalistom – drwalom, arborystom i pracownikom leśnictwa. To najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny w ofercie. Wyróżniają się imponującą mocą oraz wydajnością cięcia. Przy tym zostały zaprojektowane z myślą o użytkowniku, co znajduje odzwierciedlenie w doskonałej ergonomii.

Profesjonalne pilarki wykonane są ze starannie dobranych, najwyższej klasy podzespołów, a to przekłada się na wyjątkową trwałość i niezawodność podczas pracy. Przystosowane są do intensywnych prac leśnych i pielęgnacji drzew w pełnym wymiarze godzin, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Sprawdź szeroką ofertę profesjonalnych pilarek Husqvarna!

Nieodłącznym elementem pracy profesjonalnego pilarza jest również wysokiej jakości odzież ochronna Husqvarna, która ma na celu zminimalizowanie ryzyka urazów. Podczas pracy pilarką konieczne jest stosowanie osłony na twarz chroniącej przed różnego rodzaju drobinami oraz ochronników słuchu, które ograniczają hałas. Ponadto warto nosić okulary ochronne dla zabezpieczenia oczu przed zanieczyszczeniami. W przypadku prac leśnych obowiązkowy jest także kask ochronny, który zabezpiecza głowę przed spadającymi gałęziami.

Ważnym elementem ubioru są rękawice ochronne, które zabezpieczają przed skaleczeniem piłą łańcuchową, ale także oddziaływaniem czynników szkodliwych, np. rozgrzanych elementów maszyny. Konieczne są także spodnie z wkładką ochronną z wielowarstwowego materiału o długich włóknach, które w kontakcie z piłą łańcuchową wplątują się w łańcuch, natychmiast go zatrzymując. Dla ochrony stóp stosuje się zaś obuwie ochronne ze wzmocnionymi podnoskami i antypoślizgowymi podeszwami.

Poznaj pełną ofertę odzieży ochronnej Husqvarna.

Akcesoria do pilarki łańcuchowej

Kupując pilarkę, otrzymuje się kompletną maszynę gotową do użytku. Aby zwiększyć wydajność pracy oraz rozszerzyć zakres zastosowania, warto wyposażyć urządzenie w dodatkowe akcesoria, np. prowadnice o różnej długości czy piły łańcuchowe o innym profilu zębów tnących.

Husqvarna oferuje bogaty wybór akcesoriów dodatkowych oraz płynów i części eksploatacyjnych, które są przeznaczone do współpracy z pilarkami. Warto pamiętać, że oryginalne oleje czy komponenty wpływają na bezpieczeństwo cięcia i stan techniczny maszyny.

Husqvarna oferuje także wsparcie autoryzowanych dilerów wraz z profesjonalnym serwisem.

Podobne wpisy